1.) Zjistěte typ Vaší osobnosti
2.) Najděte ideální povolání
3.) Udělejte správné rozhodnutí

Test osobnosti - volba správného povolání

Chcete zjistit, které povolání je pro Vás to pravé? Pro jakou profesi máte nejlepší předpoklady a v jaké práci se skutečně seberealizujete? V tom případě, použijte tento profesionální test osobnosti, který Vám prozradí, pro jaké zaměstnání se skutečně hodíte. Navíc test pomocí speciální psychologické metody RIASEC určí i typ Vaší osobnosti.


Test osobnosti

Začít test

Mýty spojené s výběrem povolání

Ty se nedokážeš rozhodnout pro žádné povolání? Vždyť je to naprosto jednoduché! – Právě takovéto a jim podobné názory slýcháme ve svém okolí docela často. Jsou však pravdivé nebo se jedná jen o jakési mýty? A existuje vůbec někdo, kdo by nám mohl s rozhodnutím, co vlastně chceme v budoucnu dělat, pomohl? 


Foto Mít skvělé povolání, do kterého byste se denně rádi vraceli, bavilo by Vás a ještě byste se v něm dokázali naplno seberealizovat, to je snem asi každého z nás. Právě proto je velice důležité učinit pár rozhodnutí a nasměrovat naše kroky správným směrem. Kolem výběru povolání se často objevují mýty, které nejsou vůbec pravdivé. Jak se jich tedy vyvarovat a kde hledat pomoc?

1) Výběr povolání není nic složitého!

Ve skutečnosti je to jedno z nejtěžších životních rozhodnutí. Jedná se o zdlouhavý a složitý proces, na jehož začátku si musíte stanovit otázku – Co vlastně chceš? Pokud si nejste jistí, není na škodu ani žádná ostuda vyhledat pomoc psychologů nebo studijních poradců, kteří Vám v tomto směru mohou dát pár skutečně užitečných rad.

2) Psycholog mi řekne, které povolání je pro mě to pravé.

No není tomu úplně tak. Žádný psycholog ani odborný poradce Vám neřekne přesně, čím byste se měli bezvýhradně živit. Pomůže Vám však utřídit si Vaše schopností, zájmy a cíle, takže by pro Vás poté měl být výběr povolání jednodušší.

3) Povolání se má zásadně vybírat jen ze seznamu těch nejlepších a nejzajímavějších.

Seznam těchto povolání se čas od času ve společnosti proměňuje. Je ale fakt, že v dnešní době skoro každý chce být doktorem, právníkem nebo psychologem, přitom ostatní povolání odkládáme někam do ústraní. Rozhodně by ale nemělo výběr našeho povolání ovlivnit jen to, kolik budeme vydělávat.

4) Když se rozhodnu pro jedno povolání, už nebudu mít možnost to změnit.

Toto rozhodně pravda není. Přece jen lidé vystřídají během svého života nejrůznější povolání. Výjimkou již nejsou ani případy, kdy se lidé po vystudování určitého oboru nakonec věnovali úplně něčemu jinému. Nejdůležitější je však trpělivost a přizpůsobivost.

5) Takže si něco vyberu a už se nemusím dál starat.

Jen výběrem cesta za kariérou rozhodně nekončí. Správně si vybrat je sice důležité, ale je to jen jakýsi první bod, celého složitého procesu. Jak moc se pak svým snům dokážete přiblížit, pak záleží už jen a jen na Vás.